لزوم حفاظت از آثار تاریخی در مقابل آسیب های توسعه و رشد/ برنامه‌های توسعه پایدار متناسب با ظرفیت‌های کشور تدوین شود

  معاون سازمان میراث فرهنگی کشور تاکید کرد:
لزوم حفاظت از آثار تاریخی در مقابل آسیب های توسعه و رشد/ برنامه‌های توسعه پایدار متناسب با ظرفیت‌های کشور تدوین شود
معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: کشور دارای هزاران جاذبه و آثار تاریخی است که می تواند به توسعه گردشگری کشور کمک کند بنابراین نباید این دارایی را به دلیل هجوم توسعه و رشد از بین ببریم.
 

مرتضی رحمانی موحد در همایش ملی توسعه پایدار شهری که با حضور مسئولان کشوری و استانی در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد، توجه بیش از پیش مسئولان دستگاه‌های اجرایی و قشرهای مختلف مردمی را برای حفظ ظرفیت‌های گردشگری کشور یک ضرورت دانست.

وی بیان کرد: مسئولان دستگاه‌های اجرایی در عرصه‌های گوناگون می‌توانند با اجرای برنامه‌های مناسب، ضمن فرهنگ‌سازی و ارتقای توان اجتماعی و فکری جامعه به حفظ و ارتقای روزافزون ظرفیت‌های گردشگری کمک کنند.

رحمانی موحد بیان کرد: دو معیار مشترک احساس و الزام باید مورد توجه معماران قرار گیرد و از آن تبعیت کنند که در کنار هم به یک اثر و محصول تعالی تبدیل شوند.

 معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: در گردشگری باید به شکلی عمل شود که مردم با احساس و علاقه و نشاط از آثار تاریخی دیدن کنند و آنچه ملزم به انجامش هستیم گردشگری مسئولانه یعنی رعایت استانداردها، دارایی ها و استعدادها و ظرفیتها به ویژه در حوزه تاریخ، میراث فرهنگی و نمدن ایران است.

 وی در ادامه بیان کرد: در کشوری چون امارات تغییر از گردشگری شهری به سنتی نشان می دهد که می خواهند گردشگری انبوه را به گردشگری تخصصی تبدیل کنند.

رحمانی موحد خاطر نشان کرد: در کشور ما گردشگری تخصصی مدنظر است و در ایران هزاران جاذبه و آثار تاریخی داریم که می تواند به توسعه گردشگری کشور کمک کند و نباید این دارایی را به دلیل هجوم توسعه و رشد از بین ببریم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: کشورهای دنیا به دنبال این هستند که استعدادی را تولید و کشور شان را با واسطه آن باارزش تر نشان دهند در حالیکه این ظرفیت در کشور ما وجود دارد که می تواند در عرصه جهانی به رقابت بپردازد.

این مسئول تصریح کرد: در حوزه گردشگری به طور قطع گردشگری مدرن خیلی برای ما جاذبه ندارد به عبارتی برج ها و تالارها شاید به عنوان بخشی از دیدگاه توسعه شهری مورد توجه باشد اما گردشگری ما بافتهای سنتی و تاریخی است که باید آن را به عنوان جاذبه به دنیا معرفی کنیم.

 رحمانی موحد در پایان گفت: معتقدم باید در یک مسیر و جهت حرکت کنیم تا با هم افزایی، هم پوشانی و هم فکری به نتایج بهتری برای شهرها و گردشگری و استفاده متقابل این دو عنصر برای توسعه شهری رسید.

 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در ادامه این مراسم گفت: با وجود برنامه های متعددی که در این حوزه برگزار می شود اما خروجی جدی و مطلوبی مشاهده نمی شود.

 علی فرخ زاد خاطر نشان کرد: علی رغم وجود بیش از 52 دانشگاه در استان، تعداد زیاد مهندسان و ظرفیت خوبی چون مردم، نتایج مناسبی دیده نمی شود لذا باید آسیب شناسی در این حوزه صورت گیرد.

 وی تصریح کرد: یکی از مشکلات موجود نبود معادلات برد برد و در نظر گرفتن منافع مردم در تدوین ضوابط است باید ضوابط را طوری تعیین کنیم که پذیرش اجتماعی نیز وجود داشته باشد.

انتهای پیام/ع

تاریخ: پنج شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی کانون معماران ایران
برچسب ها:معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور, رحمانی موحد, گردشگری تخصصی, جذب گردشگر, توسعه شهری
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید