ضرورت وجود تعادل در محیط زیست برای تحقق اهداف توسعه پایدار شهری/ توسعه پایدار شهرهای کشور در گرو الگوبرداری از میراث فرهنگی قرار دارد

  رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تأکید کرد:
ضرورت وجود تعادل در محیط زیست برای تحقق اهداف توسعه پایدار شهری/ توسعه پایدار شهرهای کشور در گرو الگوبرداری از میراث فرهنگی قرار دارد
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور بر لزوم وجود تعادل در محیط زیست برای تحقق اهداف توسعه پایدار شهری تأکید کرد.
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ محمد بهشتی در پنل تخصصی و میزگرد صورت گرفته در همایش ملی توسعه پایدار شهری که  در سالن اجتماعات شهدای گمنام دانشگاه بین‌المللی امام خمینی استان قزوین برگزار شد، وجود تعادل در محیط زیست را برای تحقق اهداف مورد نظر در توسعه پایدار شهری را یک ضرورت عنوان کرد.

وی بیان کرد: هر منطقه زیست‌محیطی که بشر برای زندگی خود طراحی و برنامه‌ریزی می‌کند نیاز به تعادل و وجود عدالت دارد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور عنوان کرد: اگر هر حوزه اجتماعی دارای فعالیت مناسب خود باشد می‌تواند به نحو مطلوبی زندگی افراد جامعه را توسعه بخشیده و زمینه یک زندگی مناسب را برای قشرهای مختلف اجتماعی محقق کند.

بهشتی ادامه داد: به دلیل وجود تفاوت میان انسان‌ها با سلیقه‌های گوناگون، نوع بهره‌برداری و استفاده هر یک از قومیت‌ها و قشرهای اجتماعی از منابع محیط زیست نیز متفاوت است.

این مسئول تصریح کرد: مردم در جامعه اروپایی با توجه به تفاوت نگرش‌ها و سبک زندگی که با کشوری مانند  جمهوری اسلامی ایران دارند از روش‌های دیگر موجود در محیط زیست استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: بخشی از این تفاوت موجود در نوع سبک زندگی به دلیل تفاوت منابع موجود در مناطق مختلف و بالفعل و بالقوه بودن این منابع است.

در جمهوری اسلامی ایران بسیاری از منابع مورد نیاز، بالقوه است

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور یادآور شد: در اروپا منابع و موانع زیستی بالفعل بوده اما در جمهوری اسلامی ایران بسیاری از منابع مورد نیاز، بالقوه است به این معنی که برای استفاده از جنبه‌های مختلف آن باید اقدامات و فعالیت‌هایی انجام شود.

بهشتی با اشاره به خوی استکباری در برخی نظام‌های استکباری اظهار کرد: مسئولان برخی از کشورهای اروپایی تلاش کردند با توجه به امکانات و ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی که در دیگر کشورها وجود دارد آن‌ها را به استعمار درآورده و با به بند کشیدن دیگر جامعه‌ها اهداف استعماری خود را در عرصه‌های مختلف دنبال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای اروپایی یک مشکل در دوره‌های مختلف داشتند که با وجود تمدن‌های گوناگون و بزرگی که ایجاد کردند مانند رم، یونان، حکومت ناپلئون و بسیاری دیگر، پس از یک دوره زمانی، هیچ اثر و نشانه‌ای از آن باقی نمانده است.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور مطرح کرد: تمدنی مانند رم با وجود قدمت و فعالیت برجسته‌ای که در دوران اوج تمدنی خود داشته، اما پس از شکست، به مدت چند قرن یک شهر متروکه بوده و در قرن‌های گذشته به صورت مجدد بازسازی و مسکونی شده است.

بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: اکوسیستم زندگی در چند سال گذشته در برخی مناطق تغییر کرده و شرایط آب و هوایی ویژه‌ای را برای ساکنان برخی مناطق ایجاد کرده است.

وی افزود: مردم نیاز دارند در مناطق مختلف ساختمان‌ها و بناهایی را استفاده کنند که با توانمندی‌های مهندسی مطلوبی احداث شده است تا به نیازهای آن‌ها در شرایط گوناگون آب و هوایی پاسخ دهد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با اشاره به بارش‌های سنگین برف که هر چند سال یکبار در مناطق شمالی می‌بارد، اظهار کرد: این برف در سال‌ها و دهه‌های گذشته نیز اتفاق افتاده است اما در منازل مسکونی که به صورت سنتی ساخته شده مشکلی ایجاد نکرده است.

بهشتی بیان کرد: با وجود آئین‌نامه‌های گوناگون، مهندسان و عرصه‌های عملی مختلف، برخی منازل و واحدهای مسکونی تازه احداث، در برابر بارش برف مقاومت نکرده و تعدادی از آن‌ها تخریب شدند.

وی تصریح کرد: انجام اقدامات مطلوب در عرصه‌های گردشگری از سوی مسئولان دستگاه‌های اجرایی می‌تواند موجب توسعه پایدار شهری در مناطق و استان‌های مختلف شود.

انتهای پیام/ع

 

تاریخ: پنج شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴
منبع:خبرگزاری فارس
برچسب ها:رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور ,بهشتی, همایش ملی توسعه پایدار شهری
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید