کیفیت بخشی فضای شهر باید در اولویت کاری شهرداری ها باشد

  معاون وزیر راه و شهرسازی در قزوین:
کیفیت بخشی فضای شهر باید در اولویت کاری شهرداری ها باشد
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شهرداری ها باید برای کیفیت بخشی فضای شهری با هم رقابت کنند در حالیکه عمده رقابت آنان برای کسب منابع مالی بیشتر برای اداره شهرها است.
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ پیروز حناچی در همایش ملی توسعه پایدار شهری که در سالن جلسات دانشگاه‌بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد، با بیان این نکته که امروزه توسعه پایدار، دغدغه اصلی تمام شهرهای جهان است، اظهار کرد: به منظور توسعه پایدار شهرهای ایران در گام نخست باید مفاهیم درست توسعه متوازن و پایدار در جامعه تعریف شده و متناسب با آن برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: توسعه‌ای می‌تواند پایدار باشد که در آن از اتلاف انرژی جلوگیری شود، این در حالی است که توسعه پایدار در شهرهای ایران به سمت اتلاف بیشتر انرژی در حال حرکت است که باید در مورد آن یک نوع بازبینی صورت گیرد.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز به منظور کاهش گرمای زمین و همچنین کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای ساختمانی‌های در جهان درحال ساخت‌و ساز است که تولید انرژی می کند.

وی با اشاره به این نکته که باید از تجربیات کشورهای توسعه یافته در جهت توسعه پایدار شهرهای ایران الگوبرداری شود، بیان کرد: با توجه به قیمت‌های حامل انرژی در کشور ساخت‌ ساختمان‌هایی که بتوانند انرژی تولید کنند امری اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود.

حناچی با بیان این موضوع که زمینه ورود بخش خصوصی در تولید انرژی‌های نو و تجدیدپذیر باید فراهم شود، تاکید کرد: در حال حاضر دولت در حال فراهم کردن زمینه ورود سرمایه‌گذار بخش خصوصی در ساخت‌و ساز‌هایی است که بتوان از آن انرژی مورد نیاز ساختمان‌ و همچنین انرژی افزون بر نیاز آن در همان ساختمان تولید شود.

وی رشد نرخ شهرنشینی در کشور را نگران کننده دانسته و خاطرنشان کرد: متاسفانه نرخ شهرنشینی در کشور روز به روز در حال افزایش است و باید به دنبال دلایل بروز این پدیده باشیم، این در حالی است که افزایش تراکم مناطق مسکونی و تجاری در مرکز شهرهای کشور اصلی‌ترین عامل گرایش به شهرنشینی است.


حناچی تصریح کرد: شهرداری ها باید برای کیفیت بخشی فضای شهری با هم رقابت کنند در حالیکه عمده رقابت آنان برای کسب منابع مالی بیشتر برای اداره شهرها است.


وی در ادامه بیان کرد: امروز شهرها به شدت در حال شبیه شدن به یکدیگر است در حالیکه شهرها باید متناسب با اقلیم منطقه و بر اساس ساختار متفاوت ساخته شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این نکته که در گذشته به دلیل توسعه پایدار شهرهای ایران حریم شهرها حفظ شده ولی متاسفانه امروزه این حریم‌ها از بین رفته است، عنوان کرد: یکی از اصلی‌ترین دلایلی که بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی در شهر قزوین احداث شده در نظر گرفتن حریم پایتخت نسبت به شهرک‌های صنعتی بوده ولی امروزه شهرک‌های صنعتی بدون درنظر گرفتن حریم در تمام مناطق پراکنده شده‌اند.

وی با اشاره به این نکته که بناهای تاریخی در کشور وضعیت مناسبی ندارند، تاکید کرد: آثار باستانی و بناهای تاریخی که در شهرهای ایران وجود دارد بسیار ارزشمند هستند تا جایی که اگر هر کدام از این بناها در کشورهای اروپایی بود به منبع درآمد تبدیل می‌شد، ولی متاسفانه همین بناهای تاریخی در کشور وضعیت خوبی ندارند.

حناچی گفت: در حال حاضر سرعت تخریب بناهای تاریخی در کشور از سرعت بهسازی آنها بسیار بیشتر بوده بنابراین باید برنامه‌های کاربردی و موثری را در جهت حفظ و بهره‌برداری موثر از بناهای تاریخی و بافت‌های سنتی کشور تدوین شود.

وی ورود بخش خصوصی در بهره‌‌برداری از بناهای تاریخی را امری ضروری در حفظ بناهای تاریخی دانسته و اظهار کرد: امروزه باید فضای سرمایه‌گذاری با توجه به حفاظت از بناهای تاریخی و ارزش‌های آن در بافت‌های تاریخی را فراهم کرد تا بتوان از صنعت پر سود گردشگری برای حفاظت از بناهای تاریخی استفاده کرد.

انتهای پیام/ع  

تاریخ: پنج شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی کانون معماران ایران
برچسب ها:همایش ملی,توسعه پایدار شهری, معاون وزیر راه و شهرسازی,حناچی, حفظ بناهای تاریخی
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید