فروش تراکم در بافت‌های تاریخی تخریب ظرفیت‌های اقتصادی را به دنبال دارد

  رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مهندسان معمارایران:
فروش تراکم در بافت‌های تاریخی تخریب ظرفیت‌های اقتصادی را به دنبال دارد
رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار گفت: فروش تراکم در بافت‌های تاریخی یا در نزدیکی آن یکی از موضوعاتی است که می‌تواند موجب تخریب این ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی شود
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ محمدرضا نوروزیان در همایش ملی توسعه پایدار شهری که در سالن اجتماعات شهدای گمنام دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) استان قزوین برگزار شد، لزوم توجه عموم مردم و مسئولان دستگاه‌های اجرایی به عرصه‌های مختلف شهری از جمله فضای سبز را در راستای اهداف توسعه پایدار شهری مطرح کرد.

 

وی بیان کرد: با وجود اقدامات و تلاش‌های پیشگیرانه‌ای که صورت می‌گیرد، در برخی از مناطق و استان‌های کشور به بهانه توسعه شهر، فضای سبز موجود در مناطق مختلف تخریب و به مکان‌هایی از جمله واحدهای مسکونی، تجاری و صنعتی تبدیل می‌شود.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار عنوان کرد: این امر می‌تواند در آینده به برخی قشرهای اجتماعی آسیب بزند که لازم است از امروز اقدامات برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند این انجام شود.

نوروزیان ادامه داد: در حال حاضر مطابق نظر کارشناسان و متخصصانی که در حوزه توسعه پایدار فعالیت می‌کنند، تنها شهرهای سالم می‌توانند پایداری خود را در عرصه‌ها و دوره‌های مختلف حفظ کنند و این مهم شامل سلامت فکری، روحی، روانی و جسمی می‌شود.

وی تصریح کرد: فروش تراکم در بافت‌های تاریخی یا در نزدیکی آن یکی از موضوعاتی است که می‌تواند موجب تخریب این ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی شود.

از فعالیت افراد سودجو به عرصه‌های ساختمان‌سازی در بافت‌های تاریخی جلوگیری شود

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران اضافه کرد: توجه و تلاش مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در این زمینه لازم است تا از ورود و فعالیت افراد سودجو به عرصه‌های ساختمان‌سازی در بافت‌های تاریخی جلوگیری کند.

نوروزیان اظهار داشت: تغییر کارکرد برخی مناطق دارای ظرفیت‌های گردشگری و تبدیل آنها به بافت‌های صنعتی، تجاری و مسکونی می‌تواند در آینده مشکلاتی فرهنگی و اجتماعی دیگری را برای جامعه ایجاد کند.

این مسئول با بیان اینکه توجه به ظرفیت‌های گردشگری از سوی عموم مسئولان دستگاه‌های اجرایی یک ضرورت محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: پرداختن هر یک از مسئولان به عرصه‌های مورد نظر خود و عدم توجه به نیازهای دیگر شهر برای تحقق توسعه پایدار یک آسیب است که باید از آن جلوگیری شود.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار یادآور شد: برخی مناطق و استان‌های کشور که دارای ظرفیت‌های گسترده و قابل توجه گردشگری هستند لازم است با هدف توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بیش از پیش از سوی مسئولان آن منطقه مورد توجه قرار گرفته و برای حفظ آنها تلاش شود.

وی افزود: جذب گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از مناطق و عرصه‌های فرهنگی، باستانی و تاریخی نیاز به یک برنامه‌ریزی جامع دارد که تا با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم بتوان در مناطق گوناگون از گردشگران، میزبانی مطلوبی را انجام داد.

نوروزیان مطرح کرد: احداث ساختمان‌های بلندمرتبه و برج‌ها در شهرهای کوچک می‌تواند آثار تخریبی فراوانی بر جا گذاشته و مشکلات متعدد فرهنگی و اجتماعی به همراه داشته باشد.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار تأکید کرد: یک ساختمان بلندمرتبه که با سایر ساختمان‌های موجود در یک شهر تفاوت ساختاری بسیاری دارد با فرهنگ، آداب و رسوم مردم ساکن در آن شهر تفاوت داشته و نمی‌تواند نیازهای اجتماعی آنها را تأمین کند.

این مسئول اضافه کرد: در کلان‌شهرها و شهرهای با جمعیت زیاد نیز که اقداماتی از سوی مسئولان برای احداث ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری بلندمرتبه انجام می‌شود، باید در یک منطقه مناسب که از بافت تاریخی، معماری سنتی و ظرفیت‌های گردشگری فاصله داشته باشد، صورت گیرد.

وی عنوان کرد: عدم توجه به این نکات می‌تواند، کاهش توان فرهنگی، اجتماعی و قدرت گردشگری را به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/ع

تاریخ: پنج شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴
منبع:خبرگزاری فارس
برچسب ها:توسعه شهری,توسعه پایدار شهری, همایش ملی توسعه پایدار شهری
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید