نخستين سمپوزيوم بين‌المللي "چشم‌انداز شهرهاي پايدار" در قزوين برگزار شد

  با حضور اندیشمندان برتر در قزوین؛
نخستين سمپوزيوم بين‌المللي "چشم‌انداز شهرهاي پايدار" در قزوين برگزار شد
نخستين«سمپوزيوم بين‌المللي چشم‌انداز شهرهاي پايدار آينده در ايران» امروز با حضور انديشمندان و استادان برتر در قزوين برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ نخستين "سمپوزيوم بين المللي چشم انداز شهرهاي پايدار آينده در ايران" با حمايت معاونت معماري و شهرسازي وزارت راه و شهرسازي و به همت مجمع جهاني شهرهاي اسلامي و مدير اجرايي مرکز منطقه اي خاورميانهMERC-BLP برگزار شد.

نخستين«سمپوزيوم بين‌المللي چشم‌انداز شهرهاي پايدار آينده در ايران» با حضور انديشمندان و استادان برتر دانشگاه‌هاي هاروارد، ماساچوست و کارنگي ملون، پروفسور مايکل جي. فيشر، پروفسور گرت دو هرتي، پروفسور ولکر اچ، هارتکوف ( مدير مرکز عملکرد ساخت و ساز دانشگاه کارنگي ملون)،پروفسور جميزال. و سکوت (موسسه فناوري ماساچوست،کمبريج)،پروفسور نادر اردلان(دبير علمي سمپوزيم) و استادان دانشگاه‌هاي تهران، اميرکبير، صنعتي شريف برگزار شد.


قزوين قادر است الگوي مناسبي از زندگي شهري ارائه کند

پروفسور ولکراج هارتکوف، مدير مرکز عملکرد ساخت و ساز دانشگاه کارنگي ملون گفت: قزوين با ظرفيت‌هاي تاريخي، طبيعي و فرهنگي قادر است الگوي مناسبي از زندگي شهري را به ساير شهرهاي جهان ارائه کند.

  پروفسور ولکراج هارتکوف در سمپوزيوم پژوهشي و آموزشي نشست چشم انداز شهرهاي پايدار ،آينده ايران که با حضور استادان برجسته دانشگاه‌هاي هاروارد، کارنگي ملون، ماساچوست، تهران، اميرکبير و صنعتي شريف در سالن مفاخر شهرداري قزوين برگزار شد،  اظهار کرد: با اتخاذ سياست‌هاي دائمي و پايدار بايد شهرهاي برخوردار را با طرح و برنامه قابل زندگي کنيم.

اين استاد دانشگاه تصريح کرد: تقويت ساختار ساختمان‌ها و رونق محله ها از کارهايي است که مي‌تواند به رفاه شهري نيز کمک کرده و زندگي راحت تري براي شهروندان ترسيم کند.

هارتکوف بيان کرد: اگر بتوانيم راهکاري براي پيوند عميق‌تر دانشگاه با زندگي شهري ايجاد کنيم به نتايج ارزشمندي دست خواهيم يافت و قزوين با داشتن دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي و بين‌المللي ظرفيت بسيار خوبي براي گام برداشتن در اين حوزه دارد.

مدير مرکز عملکرد ساخت و ساز دانشگاه کارنگي ملون يادآورشد: توليد انرژي ارزان و پاک که دوستدار محيط زيست باشد در شهرهاي ما بايد جدي گرفته شود و استفاده از تکنولوژي روز در اين مسير اقدامي ضروري است.  

در ادامه پروفسور کرت دوهرتي استاد دانشگاه هاروارد در خصوص استناد به فرهنگ بومي گفت: ايران اسلامي از فرهنگ بسيار غني و پويايي برخوردار است که استفاده از آن مي تواند در زندگي شهري تاثيرگذار باشد.

شهرهاي جديد با توجه به نيازهاي معنوي و روحي شهروندان احداث شود

در ادامه رئيس هيئت مديره شرکت MERC-BLP  گفت: رعايت تناسب و تراکم در معابر عمومي و اشراف منازل بر يکديگر از نکات مهمي است که آرامش روحي شهروندان را تامين مي کند و در شهرسازي جديد بايد به آن توجه جدي شود.

احمد نصري اظهار کرد: برنامه هايي که در زمينه توسعه شهري پياده مي شود بايد به نتايج قابل توجهي منجر شود تا شهروندان از آن برخوردار شوند.

نصري بيان کرد: نتيجه توسعه شهره بايد براي شهروندان ملموس و قابل مشاهده باشد در غير اين صورت سرمايه گذاري در وقت و هزينه هدر رفته و خروجي کار رضايت بخش نخواهد بود.

رئيس هيئت مديره شرکت MERC-BLP گفت: بي توجهي به نيازهاي شهروندي در ساخت خانه موجب شده امروز با مشکلات عديده اي مواجهيم و براي رفع آن بايد هزينه هاي زيادي را پرداخت کينم در صورتي که در گام نخست مي توانستيم بسياري از مسائل را حل کنيم.

نصري يادآورشد: منطق حکم مي کند به گونه اي حرکت کنيم تا آيندگان به ما انتقاد نکنند و کارمان را زير سوال نبرند لذا اگر امنروز خوب بينديشيم و با پشتوانه تحقيقي حرکت کنيم خطا کاهش مي يابد.

اين مسئول بيان کرد: 60 شهر جديد در کشور در حال ساخت است لذا بايد دقت کنيم چگونه مي خواهيم آنها را بسازيم تا باکمترين اشکال در خدمت رفاه و آسايش شهروندان باشد و آرامش آنها را تضمين کند.

استاندار اسبق قزوين تصريح کرد: متاسفانه امروزه در ساخت و سازها حريم خانه ها رعايت نمي شود و آپارتمانها نزديک هم قرار دارد و با اشراف واحدها بر يکديگر هيچ آرامش و امنيتي ديده نمي شود و شما مجبوريد دائما پرده خانه خود را بکشيد و از آسمان آبي و طبيعت خارج بي بهره باشيد.

وي اضافه کرد: در حالي که بايد در ساخت و سازها به گونه اي برنامه ريزي کنيم که شهروندان با آرامش بتوانند در منزل خود آزادانه از فضاي بيرون استفاده کنند و کسي مزاحم آنها نباشد که امروز در ساخت و سازها اين موضوع رعايت نمي‌شود.

برنامه ريزي محيطي روش عملي دستيابي به توسعه پايدار شهري است

محسن اسماعيلي، مدير معماري و شهرسازي اداره کل راه و شهرسازي استان قزوين نيز گفت: برنامه ريزي محيطي با تکيه بر رويکرد اجتماعي اکولوژيک روشي عملي براي دستيابي به توسعه پايدار شهري است.

وي اظهار کرد: در کارگروه برنامه ريزي محيطي مسائل مختلفي مانند طرح آمايش استان، توسعه و عمران شهر قزوين مورد توجه قرار گرفت.

اسماعيلي افزود:مجموعه شهري قزوين کليتي يکپارچه،پويا و متوازن متشکل ازشبکه شهرهاي همکار و مرکزي براي تعامل و مبادلات آموزشي، فرهنگي پژوهشي، اقتصادي و حمل و نقل در سطح مناطق و شبکه شهرهاي مياني بزرگ کشور و برخوردار از هم افزايي صنايع پاک و خدمات برتر کشاورزي،  دانش بنيان و گردشگري مبتني بر تاريخ و فرهنگ ايراني و اسلامي است.

مدير معماري و شهرسازي استان قزوين تصريح کرد: تحقق شهر سبز در قالب حفظ و احياء باغات قزوين به عنوان عنصر هويت بخش تاريخي منبع مهمي براي اشتغالزايي و اکوسيستم طبيعي است که مرکز گردشگري از طريق استفاده از ظرفيت هاي طبيعي، تاريخي، ميراث فرهنگي و شهري با خدمات اجتماعي برتر در پاسخ به نياز شهري تعريف شده است.

همچنين مهندس وثوق‌نيا عضو هيئت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان قزوين در اين مراسم در خصوص پايدار پذيري فني ساختمان‌ها مطالبي ارائه کردند.

در اين همايش پروفسور جمزآل و سکوت از موسسه فنآوري ماساچوست کمبريج هم در خصوص برنامه ريزي شهري مطالبي بيان کرد.

بر اساس اين گزارش؛ بازديد از دستاوردها و پژوهش‌هاي علمي دانشگاه بين‌المللي امام خميني(ره) و آخرين دستاوردها و تحقيقات دانشگاهي دانشگاه آزاد قزوين، حضور 10نفر از دانشجويان برتر مقطع دکتري در اين سمپوزيوم براي تعيين عنوان رساله پايان دوره، برگزاري نشست تخصصي با حضور اساتيد دانشکده شهرسازي و معماري دانشگاه با محوريت مشخص در دانشگاه آزاد قزوين از جمله برنامه‌هاي امروز است.
 
در اين گزارش آمده است؛ بازديد از مستندات مرکز اسناد قزوين با ارائه هويت قدمت تاريخي 57 ساله پايتختي کهن شهر تاريخي قزوين، ارائه مطالعات علمي در خصوص شهرک‌هاي کوچک و مياني و ارائه داده‌هاي تکميل شده مورد نياز در خصوص انرژي‌هاي نو، نرم افزار پايش آنلاين واحدهاي صنعتي، پسماندهاي صنعتي از ديگر برنامه هاي اينسمپوزيوم بين‌المللي است.

انتهای پیام/ع 
تاریخ: سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۴
منبع:اداره روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری قزوین
برچسب ها:توسعه پایدار, پایدار پذیری ساختمان ها,سمپوزيوم بين‌المللي, چشم‌انداز شهرهاي پايدار آينده در ايران
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید