مرمت مسجد سبز قزوین آغاز شد

  در راستای حفاظت و نگهداری از بناهای تاریخی؛
مرمت مسجد سبز قزوین آغاز شد
در راستای حفاظت و نگهداری از بناهای تاریخی فاز یک مرمت مسجد سبز قزوین با همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و مشارکت هیات امنای این مسجد آغاز شد .
 
به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ آرش ضیاءآبادی معاون میراث فرهنگی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: مسجد سبز از جمله مساجد شبستانی و ارزشمند دوره قاجار در شهر قزوین است که برای ساماندهی، حفظ و احیای این اثر مذهبی با تلاش مرمتگران و نظارت کارشناسان فنی میراث فرهنگی مرمت فاز نخست آن شروع شده است.

ضیاءآبادی با اشاره به روند مرمت این بنای تاریخی - مذهبی افزود: پس از بازدید و بررسی وضعیت موجود مسجد توسط تیم فنی و مرمتگران، طرح بازسازی مسجد سبز با مشارکت و همکاری هیات امنای محترم در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفته و مراحل اولیه مرمت این بنای تاریخی مذهبی نیز آغاز گردید.

وی احداث کانال رطوبتی در ضلع بیرونی و مرمت و بازسازی پوسته آجری بنا ( پوسته خارجی) و مرمت کاشی کاری ها را از برنامه های مرمتی این بنا خواند و اظهار داشت: مراحل مرمت مسجد سبز طبق زمانبدی از اوایل اردیبهشت ماه سال جاری آغاز و در حال انجام است.

معاون میراث فرهنگی با تاکید بر مشارکت خوب مردم در این پروژه اظهار داشت: همکاری و همراهی مردم فهیم قزوین جهت مشارکت در اجرای طرح های مرمتی نشان از فرهنگ غنی این سرزمین و اهیمت بناهای تاریخی برای مردم دارد که خوشبختانه اجرای پروژه مرمت مسجد سبز علاوه بر تامین اعتبار توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از مشارکت هیات امنای مسجد سبز و خیرین بانی مرمت آقایان حاج سید جلال شیرخورشیدی ، کریم گروه ای و جواد زندی بهره مند شده است.

شایان ذکر است: مسجد سبز قزوین از جمله مساجد تاریخی قزوین و مربوط به دوره قاجار است که در خیابان مولوی محله آخوند واقع شده که معمار این بنای تاریخی- مذهبی حاج یوسف قزوینی نام دارد. این مسجد در تاریخ 7/10/1380 با شماره ثبت 4202 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.تاریخ: پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی کانون معماران ایران
برچسب ها:مسجد سبز قزوین, مرمت بنای تاریخی,محله آخوند, مرمت مسجد سبز قزوین
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید