کاوش باستان شناسی گاراژ زغالی ها، از صفویه تا پهلوی

  بررسی میان رشته ای در محدوده بافت تاریخی قزوین؛
کاوش باستان شناسی گاراژ زغالی ها، از صفویه تا پهلوی
بررسی میان رشته ای در محدوده بافت تاریخی قزوین به نام گاراژ زغالی ها که با مطالعات میدانی باستان شناسی آغاز گردید به کشف آثاری مربوط به دوران صفویه ، قاجار و پهلوی منجر شد .
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ آرش ضیاء آبادی معاون میراث فرهنگی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با هدف شناخت هر چه بیشتر اجزا و ارکان بافت تاریخی و الگوی سنتی ساخت و توسعه شهری و در راستای اجرای طرح های جدید توسعه در تعامل با شهرداری منطقه یک قزوین تحت حمایت و مساعدت پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی اقدام به انجام مطالعات و پژوهشهای میان رشته ای در بخشی از بافت تاریخی قزوین به نام گاراژ زغالی ها نمود که در گام نخست کارشناسان باستان شناسی پس از اخذ مجوز از پژوهشگاه سازمان تحت نظارت و کنترل پژوهشکده مربوطه در مرحله بررسی میدانی به اطلاعات تاریخی مهمی دست یافتند .

وی درخصوص روند اجرای این فصل از کاوش ها اظهار کرد: فعالیت های پژوهشی تیم باستان شناسی پس از اخذ مجوز کاوش، با جانمایی 4 گمانه در این بخش از بافت تاریخی از اوایل فروردین ماه 94 آغاز شد که با بررسی های علمی و باستان شناسی برای شناخت بیشتر لایه های تاریخی این محدوده تعداد گمانه ها به 14 عدد افزایش یافت .

ضیاء آبادی با اشاره به قدمت تاریخی یافته ها و آثار به دست آمده عنوان کرد: در این فصل از کاوش ها ورودی زیرزمین خانه ی مسکونی، بخش هایی از فضای یک شبستان ستون دار و قسمتی از دیوار یک کاروانسرا مربوط به بازه زمانی پهلوی دوم و اول، قاجار و اواخر صفویه شناسایی شد که خوشبختانه علی رغم آسیب دیدگی آثار و لایه ها در طول دوره های مختلف تاریخی، امکان بازسازی و شناسایی آنها با توجه به اسناد مکتوب و کاوش های باستان شناختی فراهم خواهد شد. 

معاون میراث فرهنگی قزوین در ادامه ابرازکرد: در میان آثار به دست آمده تیغه بندی های آجری با ملاط سیمانی جهت تقسیم بندی فضایی و بخشی از فضای ورودی زیر زمین یک خانه مسکونی مربوط به دوره پهلوی و آثار متعلق به اواخر قاجار و اوایل پهلوی شامل بخشهایی از یک شبستان ستوندار است که ورودی ضلع جنوبی آن با سنگ و آجر پی ریزی شده که در طرف ضلع غربی و شرقی آن دو حجره قرار دارد. این ورودی به فضای مسقفی منتهی می شود که دارای 9 ستون بوده و به صورت مدور و با مصالح آجر با قطر 90 سانتی متر و پی مربع-مستطیل است.

وی در ادامه افزود: آخرین و قدیمی ترین دوره شناسایی شده در این محوطه که با تصاویر نقشه هوایی 1919 نیز مطابقت دارد احتمالا مربوط به دوران اواخر صفویه است که شواهد به دست آمده از این دوره شامل بخش هایی از دیوارسنگی ضلع شرقی کاروانسرا با قاب بندی های آجری که در فواصل آن ستون نماهای آجری مستطیل شکل قراردارد و در تصاویر هوایی از این بنا به نام کاروانسرای حاج حسن یاد شده است.

ضیاء آبادی در پایان تصریح کرد: انجام کاوش های باستان شناسی پیش زمینه ای برای آغاز مطالعاتی منسجم ، بلند مدت و جامع جهت شناخت ویژگیهای بافت تاریخی قزوین و حفظ و نگهداری آن است که امیدواریم با همراهی مردم خوب و فهیم قزوین و سایر دستگاههای اجرایی بتوانیم از بافت تاریخی محافظت و پاسداری نماییم.  

انتهای پیام/ع

تاریخ: پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی قزوین
برچسب ها:گاراژ ذغالی ها, بافت تاریخی قزوین
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید