سندیکاها بهترین فضا برای اجرای تصدیگری هستند

  رئیس کانون معماران ایران؛
سندیکاها بهترین فضا برای اجرای تصدیگری هستند
رئیس کانون معماران ایران با اشاره به اینکه ۶۰ درصد معماران دارای پروانه نظام مهندسی قزوین بیکارندگفت: اتحادیه‌ها و سندیکاها بهترین فضا برای اجرای تصدیگری مد نظر مسئولین هستند.
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ محمدرضا نوروزیان ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان که در سالن موزه باغستان سنتی قزوین برگزار شد، با اشاره به مشکلات ریشه‌ای در معماری و ساخت و سازهای غیراصولی در دهه‌های اخیر، گفت: سیاست‌های غلط باعث شده تا امروزه شاهد هجوم افرادی برای تحصیل در رشته معماری بدون نیازسنجی به سمت این قشر کاری باشیم.

وی با بیان اینکه معماران سومین قشر بیکار جامعه هستند، افزود: کانون معماران ایران یک تشکل صنفی غیر دولتی است که بی نهایت اسامی مشابه با آن در کشور وجود دارد و می توان از آن به عنوان آفت در چنین سندیکاها نام برد.

این مقام مسئول با تاکید بر اهمیت تصدی‌گری در ارگان‌های دولتی گفت: همه فریاد می‌زنند که مبانی معماری و شهرسازی مختص شهرهای ایران از بین رفته و یکی از راه‌حل‌های موجود اجرای تصدی‌گری در سندیکاها و اتحادیه‌ها است.

رئیس کانون معماران ایران اظهار کرد: بی توجهی به برخی از نیازهای اجتماعی موجب شده شاهد بروز آسیب‌ها و معظلاتی در جامعه باشیم.

نوروزیان با اشاره به فعالیت دانشگاه‌های معماری در استان گفت: در حال حاضر در ۲۱ دانشکده فعال استان حدود چهار تا پنج هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند.

وی عنوان کرد: همچنین از ۲ هزار و ۱۰۰ فارغ التحصیل رشته معماری ۶۰ درصد از مهندسان دارای پروانه نظام مهندسی بیکارند.

برگزاری همایش توسعه پایدار شهری در قزوین

رئیس کانون معماران ایران، از برگزاری همایش توسعه پایدار شهری با محوریت "شهرهای سالم، شهرهای شاد" در ۲۰ خردادماه امسال در استان خبر داد و افزود: اولین همایش کانون ملی معماری در اردیبهشت ماه سال گذشته در تبریز برگزار شد و در سال جاری نیز به منظور شناخت ماهیت و ویژگی های معماری بومی، شهر پایدار و بررسی شرایط تحقق پذیری آنها در معماری و شهرسازی معاصر، همایش توسعه پایدار شهری از سوی انجمن صنفی مهندسان معمار در قزوین برگزار می‌شود.

نوروزیان بیان کرد: تاکنون ۳۰۰ مقاله در رشته‌های معماری و عمران به دبیرخانه همایش ارسال شده و در مرحله داوری است.

رئیس کانون معماران ایران یادآور شد: در همایش توسعه پایدار شهری، پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی مدیرعامل شركت عمران و بهسازی شهری ایران، خانم میشرا رئیس طرح جامع گردشگری ایران، دبیر کل اتحادیه بین المللی معماران(UIA) ، دکتر محسن دانشگر، استاد دانشگاه وین اتریش و پرفسور مک کارتی سخنرانی خواهند کرد.

نوروزیان با تاکید بر اهمیت اجرای توسعه پایدار در کشور، بیان کرد: توسعه پایدار عنصر سازمان دهنده‌ای است که موجب پایداری منابع تجذیر ناپذیر می‌شود که در کنار رشد اقتصادی و توسعه بشری در یک جامعه یا یک اقتصاد توسعه یافته سعی در تحصیل توسعه مستمر ورای توسعه اقتصادی دارد.

وی اظهارکرد: توسعه پایدار به عنوان یک فرآیند در حالی که لازمه بهبود و پیشرفت است، اساس سامان‌بخشی وضعیت و رفع کاستی‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع پیشرفته را فراهم می آورد و باید موتور متحرکی برای پیشرفت متعادل، متناسب و هماهنگ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تمام جوامع به ویژه کشورهای در حال توسعه باشد.

 رئیس کانون معماران ایران ادامه داد: توسعه پایدار سعی دارد پاسخگوی پنج اساسی همچون تلفیق حفاظت و توسعه، تامین نیازهای اولیه زیستی انسان، دست‌یابی به عدالت اجتماعی، خودمختاری و تنوع فرهنگی و حفظ یگانگی اکولوژیکی باشد.

نوروزیان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین رویکردهای توسعه پایدار معماری است، عنوان کرد: توجه به معماری در واقع توجه به محیط زیست و مسائل شهری برای دستیابی به آرامش و داشتن محیطی زیبا و دلنشین برای زندگی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در گذشته با توجه به شرایط اقلیمی ساخت و سازها انجام می شد، گفت: امروزه بدون توجه به شرایط اقلیمی هر شهر، معماری به یک شکل انجام می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه این بی توجهی به شرایط اقلیمی در ادارات استان قزوین نیز به وفور به چشم می‌خورد، تاکید کرد: همکاری مسئولین و رسانه‌ها با این کانون یکی از ملزومات اصلی برای جلوگیری از ساخت وسازهای بی‌هویت و مضر در استان قزوین و کل کشور است.

انتهای پیام/ع

تاریخ: سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی کانون معماران ایران
برچسب ها:همایش توسعه پایدار, توسعه پایدار,توسعه شهری,
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید