اصالت معماری ایرانی در مناطق مختلف کشور حفظ شود

  رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مهندسان معمار ایران:
اصالت معماری ایرانی در مناطق مختلف کشور حفظ شود
رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران بر حفظ اصالت معماری ایرانی در مناطق مختلف کشور که با توجه به ظرفیت‌های بومی تحقق می‌یابد، تأکید کرد.
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران، محمدرضا نوروزیان ظهر امروز در جمع خبرنگاران در سالن اجلاس باغستان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین لزوم توجه به اصالت معماری را در جمهوری اسلامی ایران یک اصل و ضرورت دانست.

وی با اشاره به برخی مشکلات موجود در حوزه معماری و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: لازم است با توجه به ظرفیت‌های هر یک از استان‌ها و مناطق کشور، برنامه‌ریزی و طراحی خاصی صورت گیرد تا ضمن حفظ اصالت معماری در آن منطقه، بتوان به نحو مطلوبی زیرساخت‌های مهندسی، معماری و عمرانی را در اختیار اقشار مختلف مردم قرار داد.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران عنوان کرد: هر یک از استان‌های کشور، دارای یک ظرفیت و توان در حوزه معماری است که باید تنها در آن منطقه به کار گرفته شود.

نوروزیان ادامه داد: در صورت به‌کارگیری الگوهای ساختمانی و معماری یک منطقه و بافت شهری که به یک اقلیم خاص تعلق دارد، در مناطق و اقلیم‌های دیگر، آسیب‌ها و مشکلات متعددی می‌تواند گریبان‌گیر مردم آن منطقه شده و معضلات و مشکلات متعدد در سبک زندگی آن‌ها ایجاد کند.

وی تصریح کرد: آگاهی معماران، اعم از دانشجویان، اساتید و عموم فعالان این رشته در سطوح مختلف اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه تنها در سایه آگاهی فرهیختگان هر عرصه فعالیت مانند معماری از مشکلات موجود می‌توان انتظار توسعه و رشد در آن مجموعه را داشت.

*ارتقای فعالیت معماران با توجه به توانمندی‌های بومی هر منطقه

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران اضافه کرد: توجه به توانمندی‌های بومی هر منطقه و استفاده از الگوهای معماری مناسب با شرایط محیطی، منابع، ابزار و بسیاری از موارد دیگر می‌تواند در ارتقای فعالیت‌های معماران در مناطق و شهرهای گوناگون جمهوری اسلامی ایران موثر باشد.

نوروزیان با اشاره به برخی از مشکلات حوزه معماری که در چند سال گذشته در استان قزوین به وجود آمده و موجب تخریب تعدادی از آثار و بناهای تاریخی این منطقه شده است، خواستار توجه بیش از پیش مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرای استان قزوین نسبت به بهبود روند اجرایی پروژه‌های عمرانی این شهر شد.

وی با بیان اینکه توسعه شهر در هر منطقه و استان یک نیاز اجتماعی محسوب می‌شود، اظهار داشت: تحقق این مهم لازم است با در نظر گرفتن ویژگی‌های توسعه پایدار در مناطق مختلف در نظر گرفته شود و از به کار بردن طرح‌ها و ایده‌هایی که به تاریخ، الگوهای شهری و منطقه‌ای و بسیاری دیگر از ظرفیت‌های شهری آسیب می‌زند، پرهیز شود.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران یادآور شد: توسعه پایدار در هر منطقه با برنامه‌ریزی و اقدامات مؤثر از سوی مسئولان هر منطقه که به توانایی‌های بومی آن شهر، استان و اقلیم توجه کنند، محقق می‌شود.

این مسئول مطرح کرد: خیابان شهید انصاری، خیابان نادری، تخریب باغ‌های سنتی قزوین در محدوده مصلای قزوین، میدان مینودر در ورودی شهر، مشکلات خیابان امام خمینی، ساختمان برج تجارت قزوین در میدان میرعماد و برخی دیگر از پروژه‌ها که با نام توسعه و رشد اقتصادی در شهر قزوین اجرا شده، زمینه تخریب تاریخ و تمدن این شهر را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: برخی از پروژه‌های یاد شده را می‌توان با جانمایی و مکان‌یابی بهتر، در مناطقی از قزوین احداث و راه‌اندازی کرد که علاوه بر رشد همه‌جانبه منطقه زمینه ارتقای توان فرهنگی و اجتماعی شهر را نیز فراهم کند.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران تأکید کرد: توجه عموم مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای توسعه و رشد در زمینه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سایر حوزه‌ها در مناطق مختلف کشور لازم است.

انتهای پیام/ع

تاریخ: سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:خبرگزاری فارس
برچسب ها:نشست خبری, توسعه پایدارشهری, توسعه پایدار,نوروزیان, رئیس کانون معماران ایران
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید