پروژه‌های عمرانی قزوین در راستای توسعه پایدار تدوین نشده است

  رئیس کانون معماران ایران
پروژه‌های عمرانی قزوین در راستای توسعه پایدار تدوین نشده است
رئیس کانون معماران ایران گفت: در حال حاضر شاهد توسعه شهر قزوین هستیم ولی این توسعه، توسعه پایدار نیست تا جایی که امروزی شاهد تصویب برخی از پروژه‌ها عمرانی در شهر قزوین هستیم که در آن توسعه پایدار شهر در نظر گرفته نشده است.
 

 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران، محمدرضا نوروزیان پیش از ظهر امروز در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه که با محوریت توسعه پایدار شهری در موزه باغستان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، با اشاره به این نکته که استقلال انجمن‌های صنفی سبب ارتقاء مدیریت شهری می‌شود، اظهار کرد: استقلال صنفی معماران ایران می‌تواند سبب ساماندهی بسیاری از پروژه‌ها و معماری‌ها در کشور شود.

وی با اشاره به لزوم در نظر گرفتن توسعه پایدار در تصویب پروژه شهری تصریح کرد: در حال حاضر توسعه پایدار در برنامه‌های مدیریت شهری تبدیل به نوعی شعار شده است، توسعه پایدار به معنای برطرف کردن نیازهای جامعه با در نظر گرفتن و حفظ منابع برای نسل آینده است، در حالی که امروزه شاهد تصویب برخی از پروژه‌های عمرانی در  شهر قزوین هستیم که در آن توسعه پایدار شهر در نظر گرفته نشده است.

رئیس کانون معماران ایران با بیان این نکته که تدوین برنامه‌های توسعه شهری باید با توجه به حفظ محیط انجام شود، افزود: در حال حاضر در استان قزوین به ویژه شهر قزوین توسعه صورت می‌گیرد ولی این توسعه، پایدار نیست بلکه تنها در یک بازه زمانی می‌تواند پاسخگوی نیاز شهروندان باشد.

وی با تاکید به این نکته که معماری دارای مهم‌ترین نقش در تحقق توسعه پایدار در جامعه است، عنوان کرد: معماری مهم ترین و تاثیر‌گذار ترین نقش در توسعه پایدار را دارد زیرا اولویت معماری حفظ محیط زیست بوده و با حفاظت از منابع زیستی رابطه مستقیم دارد، این در حالی است که متاسفانه در حال حاضر در اجرای پروژه‌های شهری معمار آن از اهمیت کمی‌ برخوردار است.

نوروزیان تصریح کرد: دستیابی به عدالت اجتماعی، خودمختاری و تنوع فرهنگی و تامین نیازهای زیستی از دیگر مواردی است که باید در توسعه پایدار در نظر گرفته شود، در حالی که برخی از پروژه‌ها همچون پروژه مهرگان به دلیل در نظر نگرفتن این فاکتور‌ها در آینده نه چندان دور با بحران‌های اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی مواجه می‌شود.

انتهای پیام/ ع

 

 

تاریخ: سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:خبرگزاری تسنیم
برچسب ها:توسعه شهری, توسعه پایدارشهری, نشست خبری, رئیس کانون معماران ایران
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید