لزوم عملیاتی شدن مطالعات ساماندهی ورودی ها

  نایب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین :
لزوم عملیاتی شدن مطالعات ساماندهی ورودی ها
نايب رئيس شوراي اسلامي شهر قزوين با بیان اینکه طی سالهای اخیر حداقل 9 مشاور برای ساماندهی ورودی های شهر، طرح ارائه دادند، گفت: از نظر مطالعه و کار کتابخانه ای و تئوری اقدامات قابل قبولی انجام شده ولی متأسفانه همگی در کتابچه ای جمع و به کتابخانه رفته و معتقدیم باید عملیاتی شود.
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ علي فرخزاد دلیل کارایی نداشتن مطالعات انجام شده در حوزه ساماندهی ورودی ها را عدم مطابقت آنها با خواسته ها و منافع اقتصادی مالکین دانست و افزود: این روند نتوانسته انگیزه ای در بین مردم منطقه به وجود آوردو حتی موجب رشد ساخت و سازهای غیر مجاز شد که با اجبار نیز نمی توان از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با تأکید بر اینکه طرح های یکطرفه در ساماندهی ورودی ها با شکست مواجه می شود، خاطر نشان کرد: سیاست حفظ باغات سنتی یکی از راهکار هایی بوده که با هدف ساماندهی ورودی ها در دستور کار قرار گرفته ولی از آنجاییکه عملا دستاوردی نداشته، در پایان نتوانسته نسخه قابل توجهی بپیچد.

این عضو شورا با تأکید بر اینکه حل مشکل ورودی ها تنها به دست مسئولان استانی حل می شود، افزود: بدون شک از خارج استان و یا پایتخت نمی توان راهی برای حل مشکلات استانی پیدا کردو با این اقدام، تنها موضوعات پیچیده تر می شود چراکه شناخت دیگران از مسائل منطقه ای و محله ای زیاد نیست.

فرخزاد یادآورشد: استاندار قزوین در جلسات کمیسیون ماده پنج همواره بر توجه به حقوق مالکین ساکن در محدوده ورودی ها تأکید دارند، ولی باز هم چالشهایی بر سر راه وجود دارد که امیدواریم برطرف شوند.

وی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به پیشرفتی که در شمال شهر قزوین داشته، بیان کرد: با توجه به اینکه در محدوده های جنوبی، شرقی و غربی اغلب باغات سنتي واقع شدند، در شرایط کنونی ناگزیر به توسعه شهر در این محدوده هستیم تا بالاي اتوبان را به عنوان منطقه توسعه شهري درنظر بگيريم.

نايب رئيس شوراي شهر با بيان اينكه رشد شهر در شمال در طرحهاي جامع پيشين و فعلي شهر پيش بيني شده است، ادامه داد: از طرفي عدم توسعه شهر به سمت شمال اتوبان باعث افزايش قیمت زمین و مسکن شده و از سوی دیگر رشد متوازن شهر در دیگر بخشها را درپی نداشته و روند فعلی موجب رشد جمعیت شهرهای اقماری مانند محمدیه، اقبالیه، بیدستان، الوند، شریفیه شده است.

فرخزاد تغيير تمايلات مردم در انتخاب نوع سكونتگاه خود را دليلي بر گسترش شهر به سمت شمال برشمردو گفت: زندگی شهری امروزی به شکلی است که اغلب خانه ها به صورت آپارتمانی و کوچک مقیاس ساخته می شودو این چرخه، خواه ناخواه شهروندان را به سمت احداث خانه هایی با مقیاس بزرگتر و ویلایی سوق داده است.

وي در پايان يادآورشد: در زندگی شهر نشینی امروزی، اغلب خانه های آپارتمانی کوچک، فشرده و متراکم ساخته می شود ولی در شهرهایی همانند کرمانشاه و همدان مجوز قانوني ساخت خانه هایی با قطعات و فضایی بزرگتر داده می شود كه اين روند موجب شده شرايط ايده آلي براي سازندگان، ساكنين و شهروندان اين شهرها به وجود بياورد كه بسيار مهم است.

انتهای پیام/ع

تاریخ: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی کانون معماران ایران
برچسب ها:علی فرخزاد,نایب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین,ساماندهی ورودی های شهر,باغستان سنتی قزوین
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید