مرمت آب انبار مسجد- مدرسه ملاوردیخانی قزوین

  معاون میراث فرهنگی استان قزوین خبر داد:
مرمت آب انبار مسجد- مدرسه ملاوردیخانی قزوین
معاون میراث فرهنگی استان قزوین گفت: به منظور حفظ و احیای بناهای تاریخی، آب انبار مسجد- مدرسه ملاوردیخانی قزوین با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مشارکت موقوفات ملاوردیخانی مرمت می شود .
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ آرش ضیاء آبادی معاون میراث فرهنگی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: آب انبار مسجد-مدرسه ملاوردیخانی از بناهای تاریخی دوره زندیه و قاجار در قزوین بوده و از ویژگی مهم آن وجود ماذنه در سردر آب انبار و خنچه پوش و تزئینات منبت کاری آن است.

ضیاء آبادی با اشاره به روند اجرای پروژه مرمتی آب انبار مولاوردیخانی اظهار کرد: اجرای طرح مرمتی این بنای تاریخی از اسفند ماه 93 در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت و پس از بررسی های به عمل آمده توسط تیم فنی با همکاری نوادگان ملاوردیخانی مراحل ساماندهی و مرمت این بنای تاریخی آغاز گردید.

وی در خصوص اقدامات مرمتی این پروژه ابراز کرد: مراحل مرمت این بنای تاریخی تا کنون روند خوبی داشته و کار برداشت طرح کاشیکاری، مرمت مجدد کاشیها ، مرمت و بازسازی حجاریها ، نورپردازی و مرمت ماذنه آب انبار انجام شده است.

ضیاءآبادی در پایان یادآور شد : هزینه‌های اجرایی ساماندهی و مرمت این بنا را نوادگان مولاوردیخانی بر عهده داشته و مراحل فنی و تخصصی، اجرای طرح نیز با نظارت تیم مرمت میراث فرهنگی صورت پذیرفته است.

شایان ذکر است: آب انبار مولاوردیخانی در خیابان امام خمینی قزوین واقع و مالک و بانی آن مولاوردیخان است. این بنای تاریخی مربوط به دوره زندیه و قاجار بوده و دارای تزئینات بسیار نفیس، کاشی کاری، حجاری، رسمی بندی و کتیبه سنگی به خط ملک محمد قزوینی است و با شماره 1435 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

انتهای پیام/ع

تاریخ: دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی قزوین
برچسب ها:آب انبار ملاوردیخانی, ضیاآبادی,مسجد-مدرسه ملاوردیخانی, معاون میراث فرهنگی قزوین
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید