ارتقاء جایگاه شوراها با تصویب قانون مدیریت جامع و یکپارچه محلی

  نماینده استان در شورای عالی استانها تاکید کرد:
ارتقاء جایگاه شوراها با تصویب قانون مدیریت جامع و یکپارچه محلی
نماینده استان در شورای عالی استانها با تاکید بر اینکه اگر قانون مدیریت جامع و یکپارچه محلی به تصویب برسد جایگاه شوراها ارتقاء خواهد یافت افزود: قانون یاد شده در آستانه تصمیم گیری نهایی نمایندگان خانه ملت قرار دارد.
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ احد چگینی با بیان اینکه اگر قانون مدیریت جامع و یکپارچه محلی به تصویب برسد جایگاه شوراها ارتقاء خواهد یافت افزود: قانون یاد شده ضمن بازنگری که شورای عالی استانها انجام داده، توسط دولت در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس مطرح شده و در آستانه تصمیم گیری نهایی نمایندگان خانه ملت قرار دارد.

وی با اظهار این مطلب تدوین مفاد قانون جامع مدیریت واحد و یکپارچه محلی را از جمله اقدامات انجام شده در شورای عالی استانها اعلام کردو افزود: با ارائه این لایحه به مجلس شورای اسلامی و تصویب، اختیارات شوراها افزایش یافته و شهردار کلیددار اصلی شهر خواهد شد.

چگینی تصریح کرد: قانون ۴۰۰ وظیفه بر عهده شهرداری ها واگذار کرده و بر این اساس مردم زگهواره تا گور با شهرداری مرتبط هستند به همین خاطر نظارت شهرداری بر دستگاههای مختلف خدمات رسان شهری باید بیش از گذشته باشدو دهیاران و شهرداران به معنی واقعی زیر نظر شوراها باشند.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های هفته شوراها در شورای عالی استانها گفت: برای اولین بار در تاریخ ۱۶ ساله شوراها، امسال هفته گرامیداشت شوراها را نامگذاری کردیم و هشتم اردیبهشت ماه مطابق با روز همدلی و همزبانی دولت و ملت” برنامه دیدار با رئیس جمهور تدوین شده بود که متأسفانه با توجه به برنامه ایشان در استان فارس این دیدار لغو شد.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین با اشاره به نهم اردیبهشت ماه که روز “امام، رهبری و شوراها” نامگذاری شده بود، تصریح کرد: اجرای این برنامه به هشت اردیبهشت ماه موکول شد تا در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حاضر شویم و ضمن تجدید میثاق با آرامانهای امام راحل، با سید حسن خمینی یادگار امام خمینی (ره) دیداری داشته باشیم.

چگینی هدف از این دیدار را که با حضور اعضای شورای عالی استانها، اعضای شوراهای شهر و روستا از سراسر کشور برگزار شد، قدردانی از نگاه شورا محوری بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برشمردو تصریح کرد: ۷۵ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با ۹ اردیبهشت ۵۸ رهبر فرزانه انقلاب فرمان تشکیل شوراها را به عنوان یکی از ضرورت های تحقق دموکراسی صادر کرد.

سخنگوی شورای عالی استانها اضافه کرد: برگزاری اینگونه جلسات نقش بسزایی در استقرار و نهادینه شدن شوراها در کشور داردو به تبیین این جایگاه در بین بزرگان، مدیران و آحاد جامعه کمک شایانی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه عده ای تنها کارکرد و وسعت اختیارات شوراها را در شهر و روستا می دانند، یادآورشد: جایگاه این نهاد همانند مجلس شورای اسلامی بوده و در قانون اساسی از ارکان تصمیم گیری به شمار آمده و بر اساس اصول ۱۰۱ و ۱۰۲، شورای عالی برای جلوگیری از تبعیض و جلب همکاری در تهیه برنامه های رفاهی استانها و نظارت بر اجرای هماهنگ آنها مرکب از نمایندگان شورای استان تشکیل می شودو حق دارد در حد وظایف خود طرح هایی تهیه و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

چگینی تصریح کرد: با این ظرفیت و آمادگی نمایندگان در خانه ملت، می توان در راستای تصویب طرح های شورای عالی در مجلس و اصلاح و رفع نواقص قوانین فعلی شوراها گام برداشت که پیش از این با تشکیل کارگروهی در استان و عضویت نمایندگان مجلس و شورای استان، نمایندگانی از استانداری و شهرداری برای احصاء نواقص قانون، جمع بندی و تلاش برای رفع آنها اقدام شد.

وی خبرداد: به همت نماینده استان در شورای عالی استانها تاکنون بند۳ ماده ۲۸ قانون شوراها مصوب مجلس شورای اسلامی اصلاح شده که امیدواریم گامهای بیشتر و بلندتری در این راستا برداشته شود.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه مهمترین دلیل پس از آموزش تخصصی شوراها را در همدلی و یکپارچگی آنان برشمردو افزود: وحدت نظر آنها برای رفع معضلات و مقوله های مربوط به حوزه خود بسیار مهم بوده و شوراهایی در این رابطه موفق بودند که موضوعات را با همگرایی و وحدت به نتیجه رساندند.

وی یکی از مهمترین دلایل موفقیت شورای شهر و مدیریت شهری را در همین تعامل سازنده دانست و گفت: اگر این همراهی نبود کارها پیش نمی رفت و توفیقاتی بدست نمی آمد.

نماینده شورای استان در شورای عالی استانها استفاده از تجارب شوراهای کلانشهرهایی همچون مشهد، تهران، اصفهان و تبریز را نیز از دیگر دلایل پیشرفت کار در شورای شهر قزوین برشمردو افزود: این روند باید در تمامی شوراها به وجود بیایدو آنها ضمن بهره مندی از تجارب مثبت یکدیگر، در جهت رفع نواقص برآیند.

انتهای پیامع/

 

تاریخ: دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی کانون معماران ایران
برچسب ها:انون جامع مدیریت واحد, جایگاه شوراها, احد چگینی,سخنگوی شورای عالی استانها
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید