باغستان سنتی قزوین با نیروی نسل جوان احیاء خواهد شد

  باغدار سنتی قزوین:
باغستان سنتی قزوین با نیروی نسل جوان احیاء خواهد شد
باغدار قزوین مطرح کرد: به منظور حفظ و احیای باغستان سنتی قزوین باید با همدلی و همزبانی مسئولان، انگیزه های لازم را در جوانان ایجاد نموده و زمینه را برای ورود آنها به باغات سنتی قزوین و یادگار پدران آنها فراهم کرد زیرا باغستان سنتی قزوین تنها با نیروی نسل جوان احیا خواهد شد
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ مهندس هاشم اخویزادگان یکی از باغداران ارزشمند قزوین، در همایش "باغستان ، باغ زندگی" در جمع باغداران سنتی و دوستداران تاریخ و طبیعت قزوین به اهمیت حفظ و احیای باغستان سنتی قزوین و بررسی عوامل تهدید کننده آن پرداخت .

وی بی توجهی جوانان نسبت به کار پدران خود را یکی از معضلات جدی در امر صیانت از باغات سنتی قزوین خواند و گفت : باغستان سنتی قزوین محصول تلاش و کوشش باغدرانی است که از صبح تا هنگام شب در باغ حضور داشته و با عشق و علاقه به کار و فعالیت مشغول بودند و امروز باغستان سنتی قزوین از فقدان این افراد زحمت کش و دلسوز رنج می برد زیرا وارثین این باغات اغلب جوانانی هستند که هیچ علاقه ای به کار پدران خود ندارند .

اخویزادگان تفاوت بین حرف و عمل مسئولان در امر ساماندهی به باغستان را یکی از مشکلات اساسی دانست و اظهار کرد : خوشبختانه مجموعه مدیریت استان و مردم قزوین در امر حفظ و احیای باغستان سنتی قزوین اتفاق نظر دارند و می دانند که نابودی طبیعت نابودی زندگی است ولی در عرصه عمل حتی دوستداران و حامیان طبیعت هم مظاهر مدرن و جدید زندگی را به بافت تاریخی و کهن ترجیح داده و بر خلاف حرف ها و قولهای خود رفتار می کنند.

 وی افزود: به واسطه همین مشکلات است که امروز باغات قزوین حال و روز خوبی نداشته و ضروری است که راه حل جدی و اساسی برای رفع مسائل و مشکلات باغستان سنتی تدوین گردد. 

 این باغدار قزوین با اشاره به روند تخریب رو به رشد باغستان سنتی ابراز کرد: مشکل آب، نا امنی و... از جمله عوامل تهدید کننده  باغستان قزوین است که هزینه های سنگینی را در کنار درآمدهای ناچیز برای باغداران سنتی به بار آورده که در این میان شهرداری قزوین با ایجاد سازمان باغستانهای سنتی تنها نهاد متولی پیگیری ساماندهی رفع مشکلات باغداران و خدمات رسانی به آنها است.

وی ابراز امیدواری کرد: با همدلی مجموعه مدیریت استان و بررسی ظرفیت گردشگری باغستان قزوین بتوان تدابیر شایسته ای برای نجات باغستان سنتی و احیای آن به کار برد. 

انتهای پیام/ع

 

تاریخ: پنج شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی استان قزوین
برچسب ها:باغدار قزوین,اخوی زادگان, باغستان سنتی قزوین
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید