لزوم حفظ هویت فرهنگی بافت های فرسوده

  معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:
لزوم حفظ هویت فرهنگی بافت های فرسوده
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی ایران گفت: هویت فرهنگی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی مانند بافت های تاریخی باید حفظ و تقویت شود.
 

به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ محمد سعید ایزدی عصر پنجشنبه در همایش معماری با عنوان 'مبانی نظری در طراحی بافت های تاریخی' با تاکید بر توجه به ارتقای هویت فرهنگی و اجتماعی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی، گفت: یکی از خلاءهایی که در حوزه بافت های تاریخی در کشور ایران احساس می شود، بی توجهی به اصول حفاظت از آنها است که این مهم باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

وی با اشاره لزوم حفظ بافت های تاریخی شهرهای کشور، افزود: بافتهای بسیار بی نظیری در سراسر کشور وجود دارد که تلفیق طبیعت با هنر معماری را نشان می دهد اما تعدادی از آنها رو به تخریب و فراموشی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر تلاش برای حفظ بافت های تاریخی، آنها را هویت ملی و گنجینه هایی ارزشمندی خواند که مردم به آنها احساس تعلق دارند.

ایزدی با تاکید براینکه وظیفه داریم تا از این بافت های ارزشمند حفاظت کنیم، ادامه داد: می توان با برنامه ریزی مناسب به تقویت و سرزنده کردن مناطقی که دارای چنین بافت هایی هستند، بپردازیم.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی ایران با بیان اینکه در دنیا برای حفظ آثار تاریخی اقدامات مختلفی انجام می شود،افزود: اتخاذ سیاست ها و رویکردهای حفاظت و نگهداری از محلات تاریخی یکی از مهم ترین کارها در این زمینه به شمار می رود که باید در کشورمان مورد توجه قرار بگیرد.

این مسئول، استفاده از معماری ایرانی اسلامی در نوسازی بافت های فرسوده شهری را مورد توجه شرکت عمران و بهسازی دانست و افزود: الگوسازی از هویت تاریخی از اولویت های بهسازی شهری کشور به شمار می رود.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی تصویب سند ملی بهسازی و بازآفرینی مناطق نابسامان شهری را در دستور کار دارد.

ایزدی تصریح کرد: سند قانونی به عنوان یک مدل می تواند نقش مهم و تاثیرگذاری در بهسازی بافت فرسوده، سکونتگاه های غیر رسمی و بافت تاریخی بگذارد.

این مسوول یادآورشد: همچنین این سند زمینه را برای بهسازی مناطق نابسامان و پروژه های بازآفرینی هموار می کند و وزارت راه و شهرسازی در تلاش است تا آن را به تصویب برساند.

انتهای پیام/ع

تاریخ: جمعه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی کانون معماران ایران
برچسب ها:حفظ بافت تاریخی, روز معمار,بافت های فرسوده, هویت فرهنگی و اجتماعی
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید