ضرورت استفاده از تعامل بین سازه و معماری و دانش تخصصی

  استاد دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد؛
ضرورت استفاده از تعامل بین سازه و معماری و دانش تخصصی
استاد دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف مطرح کرد: استفاده از تعامل بین سازه و معماری در تمامی طراحی ها با استفاده از دانش تخصصی ضروری است.
 

 به گزارش روابط عمومی کانون معماران ایران؛ دکتر علیرضا خالو استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف و چهره برجسته سازه و معماری در خصوص اهمیت مقوله مقاوم سازی اظهار کرد: همواره سازه و معماری در کنار هم بوده و استفاده از تعامل بین سازه و معماری در تمامی طراحی ها با استفاده از دانش تخصصی ضروری است.

وی تاکید کرد: باید از هنر معماری و دانش تخصصی سازه در زمینه احداث سازه های زیبا و مقاوم در برابر بارهای پیش بینی شده شامل زلزله، بارهای ثقلی، باد واستفاده نمود.

 خالو گفت: با توجه به اینکه ایران، کشور لرزه خیزی است نیاز داریم وزن سازه کم باشد. البته توانستیم وزن سازه را به ویژه پس از زلزله منجیل کاهش دهیم.

وی افزود: گاهی مواقع در پروژه ای اتفاق می افتد که طراحی مناسب بوده اما مصالحی نامرغوب استفاده شده یا طراحی نامناسب بوده و ... در هر صورت ساختمان آسیب پذیر است.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: بنابراین برای اکثر ساختمان هایی که ما در آنها زندگی می کنیم و یا از آنها به هر نحوی استفاده می کنیم؛ مقاوم سازی ضروری و لازم است. با همه این تفاسیر مهندسین باید سازه‌ها را صحیح و اصولی طراحی کنند و سازندگان نیز از مصالح دارای استانداردهای لازم استفاده نمایند. در کشورهای پیشرفته نیز برای مقوله مقاوم سازی توجه و اهمیت بسیاری قائل هستند.

خالو با بیان اینکه در کل کشور تا قبل از وقوع زلزله منجیل، اوضاع ساخت و ساز خیلی مناسب نبود افزود: بعد از آن در سال 70 دوره‌های دانشگاهی با عنوان مهندسی زلزله راه افتاد. این مهم اقدام بسیار خوبی بود و تا به امروز کشور پیشرفت های زیادی در این زمینه داشته است. از جمله به فعالیت های پژوهشگاه مهندسی زلزله تهران می توان اشاره نمود؛ که منجر شد امروزه مهندسی زلزله در کشور مطرح شود.

 وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: فاصله دهانه های بین دو ستون ما در اجرا در مقایسه با کشورهای توسعه یافته کم است چون عمده تمرکز ما بر استفاده از تیرچه بلوک است. در تیرچه بلوک معمولا دهانه‌های حداکثر 6 تا 7 متری جواب نمی دهد پس نیاز است تغییری ایجاد کنیم.

خالو افزود: سیستم تیرچه بلوک سیستمی است که معمولا در مناطق لرزه خیز مانند ایران موجه نیست.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: داخل ساختمان ها جنگلی از ستون شاهدیم که در مقایسه با مکانهای دیگر دنیا اصلا قابل قبول نیست؛ بنابراین ضروری است سیستم سقف را از سیستم سازه ارتقا بخشیم و از طرف دیگر مهندس معمار هم بتواند با دهانه های 12متر حتی 14 متر فعالیت کند و نیاز است از سیستم‌های سقف ویژه استفاده شود.

خالو ادامه داد: در این خصوص چند سیستم وجود دارد از جمله سیستم پیش تنیدگی که عملا اگر چه مزایایی دارد ولی اجرای آن کمی سخت است.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: سیستم های جدیدی مطرح است مانند سیستم یوبوت که اجازه می دهد از نظر معماری، قدرت مانور معماران افزایش یابد و دهانه‌ها را حتی تا 14 متر داشته باشیم. اکنون معماران ایران به خاطر همان دهانه‌های محدود، دستشان بسته است.

خالو بیان کرد: به صورت کلی در بحث جایگاه معماری ایران در جهان معاصر، موضوع سبک سازی سازه بسیار مهم است و فاصله ی بین ستون‌ها نیز باید زیاد باشد تا برای معماران مانند کشورهای دیگر که دهانه های بلند را اجرا می کنند، امکان بهتری فراهم کند.

وی در خصوص نقش معماری در توسعه پایدار شهری گفت: در خصوص توسعه پایدار شهری، توسعه ی پایدار یک لغت نسبی است و لازم است جهت تحقق و پیشرفت آن اقدامات بیشتری صورت بگیرد.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه توسعه پایدار باید همه جهات توسعه شهری را لحاظ کند افزود: برای مثال هم از لحاظ سازه، معماری، نحوه سیستم آب و فاضلاب و استفاده از زباله‌ها و انتقال آن به بیرون، تبدیل زباله در اطراف شهرها و در هریک از بخش ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و در زندگی روزمره استفاده شود.

خالو یادآور شد: برای هرکدام از اینها در بخش مربوطه در سطح کشور اقداماتی صورت گرفته ولی راه زیادی در پیش داریم. این قسمت ها شامل محیط زیست، فضای سبز، نسبت جمعیت به فضای سبز و تعداد درخت هایی که در منطقه داریم است و مجموع اینها باعث می شود در شرایطی که ساخت و ساز ما افزایش پیدا می کند، محیط زیست هم حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد: اکنون مشاهده می شود در کشورهای اروپایی و امریکای شمالی هزینه‌های زیادی صرف می شود تا پس از طرح هر پروژه ای، ابتدا سیستم محیط زیست حفظ و اصلاح شود و قبل از طی نمودن این مرحله، ادامه کار و پروژه میسر نیست.

 این استاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه در کنار مشکلات محیط زیستی، کمبود منابع آب در کشور نیز به دلیل همین محیط زیست دچار مشکل شده  گفت: در این خصوص به اهدافی که همیشه مدنظر بوده نرسیدیم و در عین حال هم تک تک افراد باید توجه کنند به عنوان مصرف کننده نهایی، محیط زیست خود را پاکیزه نگهدارند و بدانند با وارد نمودن هرگونه آسیبی به محیط زیست، خودشان نیز آسیب می بینند.

خالو یادآور شد: اکنون در سطح جهان بر روی سه مقوله اساسی توسعه، پژوهش و آموزش، پیگیری و تاکید بسیار می شود و باید این سه رکن اصلی در کنار هم باشند. در صورتی که تنها 5 درصد کل مبلغ مالی را برای آموزش بگذاریم، همان 5 درصد نقش اساسی در توسعه پایدار بازی می کند. آموزش فوق العاده مهم است و حتی مدیران هم در برخی موارد نیاز است آموزش ببینند.

وی ادامه داد: آموزش فقط برای طبقه خاصی نیست بلکه برای کل جامعه است و همه را باید تحت پوشش قرار بدهد و در بخش های مختلف در رابطه با توسعه شهری، نظافت شهری و پایداری باید آموزش صورت بگیرد.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف ابراز کرد: خوشبختانه رشته هایی در سطح کارشناسی ارشد در این خصوص ایجاد شده که منجر می شود از افراد متخصص هم در آموزش، استفاده بهینه به عمل آوریم.

وی در خصوص برگزاری همایش ملی معماری، شهرسازی، عمران و گردشگری در توسعه پایدار شهری در خرداد ماه سال جاری اظهار کرد: برگزاری این همایش بسیار مهم است و در این همایش با توجه به اینکه ارائه مقالات و برگزاری کارگاههای مختلف صورت می گیرد به ویژه در بحث آموزش کاربردی تر بسیار مفید است همچنین بخش های مختلف آموزش، صنعت، دانشگاه، پیمانکاران، مشاورین و کارفرمایان در این همایش نقاط مشترک خود را مطرح می کنند.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف بیان کرد: برگزاری این همایش ها مشکلات و سختی های بسیاری دارد ولی با همکاری پیمانکاران، کارفرمایان و مشاورین این همایش ها می تواند موثرتر برگزار شود.

خالو افزود: حضور و تعامل بیشتر اقشار مختلف جامعه و کارفرمایان، مشاورین، اساتید دانشگاه و افراد حرفه ای در شکل گیری چهارچوب همایش نقش مهمی ایفا می کند.

وی درپایان اظهار کرد: پیمانکار، مشاور و کارفرما نباید روبروی هم قرار گیرند بلکه باید در موارد عمده ای به هم نزدیک شوند، چون فرآیند کار ماحصل کار این سه گروه است و چه بسا کارفرما به مشاور یا پیمانکار پیشنهاد خوبی داده است یا پیمانکار به مشاور و باید به صورت گروهی تعاملی بین سه گروه باشد.

انتهای پیام/ع

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ: چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴
منبع:کانون معماران ایران
برچسب ها:مقاوم سازی, سازه و معماری, سیستم یوبوت,
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید