توسعه شهرها بدون مشارکت شهروندان امکان‌پذیر نیست

  کارشناس مدیریت استراتژی شهری:
توسعه شهرها بدون مشارکت شهروندان امکان‌پذیر نیست
کارشناس مدیریت استراتژی شهری گفت: بدون مشارکت شهروندان عملیاتی کردن برنامه‌های مربوط به راهبرد توسعه شهری امکان‌پذیر نیست.
 

 

 

به گزارش روابط عمومی همایش؛ سیدمصطفی رسولی‌ منش در کارگاه آموزشی بررسی فرآیند و روش راهبردی توسعه شهری (CDS) که عصر روز شنبه 29 سال جاری در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: استفاده از برنامه‌های نوین برای توسعه شهرها ضروری است و باید سعی کنیم روش‌های سنتی گذشته که برای توسعه شهرها مورد استفاده قرار می‌گرفت را کنار بگذاریم.

وی اضافه کرد: علت اصلی منسوخ شدن روش‌های سنتی توسعه شهری عدم انعطاف‌پذیری و ناکارآمدن بودن این طرح‌هاست زیرا بسیاری از کشورهای دنیا بیش از 40 سال این طرح‌ها را اجرا کرده و به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده‌اند.

کارشناس مدیریت استراتژی شهری ادامه داد: با توجه به اینکه رشد و توسعه شهرها در گرو مدیریت منسجم، واحد و یکپارچه شهری است، بدون توجه به این مهم نباید انتظار پیشرفت شهرهای خود را داشته باشیم.

رسولی‌ منش با اشاره به نواقص برنامه‌‌ریزی توسعه شهری در ایران عنوان کرد: برنامه‌‌ریزی توسعه شهری در کشور به صورت متمرکز، از بالا به پایین و معطوف به فضا و کالبد شهرها هستند و علاوه‌ بر فقدان شفافیت لازم، مشارکت شهروندان به منظور کمک به رشد و توسعه شهر در این طرح‌ها پیش‌بینی نشده است.

وی با انتقاد از اینکه شهروندان و گروه‌های اجتماعی از محتوای طرح‌های مربوط به توسعه شهری بی‌اطلاع هستند، تصریح کرد: عدم آگاهی شهروندان از محتوای طرح‌های توسعه شهری موجب می‌شود این طرح‌ها در نقش یک رانت برای مدیریت شهری ظاهر شود که این امر نیز مانع از حضور و مشارکت سایر افراد در اجرای طرح‌های توسعه شهری می‌شود.

کارشناس مدیریت استراتژی شهری با اشاره به تعریف راهبرد توسعه شهری خاطرنشان کرد: راهبرد توسعه شهری به مراحل جمع‌آوری، تکمیل و تحلیل اطلاعات مربوط به یک شهر است که به منظور توسعه چشم‌انداز و تبدیل آن به اهداف و برنامه‌های عملیاتی تدوین می‌شود.

رسولی‌ منش اظهار کرد: در این برنامه سعی می‌شود فرصت‌ها و راهکارهای رشد و توسعه شهر شناسایی شده و با مشارکت ذی‌نفعان و شهروندان در راستای تحقق این برنامه‌ها گام برداشته شود.

وی افزود: سابقه اجرای برنامه راهبرد توسعه شهری حدود دو دهه بوده و در سال 1998 بانک جهانی این برنامه را در برخی کشورهای جنوب شرق آسیا به اجرا درآورد.

کارشناس مدیریت استراتژی شهری اضافه کرد: این برنامه روی اصولی مانند تبدیل شهرها به مناطقی با قابلیت‌های یک زندگی مطلوب، ایجاد رقابت‌پذیری برای سرمایه‌گذاری در شهرها، تقویت توانایی مالی شهری و مدیریت مناسب شهرها تأکید داشته است.

رسولی‌منش یادآور شد: بدون مشارکت شهروندان عملیاتی کردن برنامه‌های مربوط به راهبرد توسعه شهری امکان‌پذیر نیست.

انتهای پیام/ع

تاریخ: یکشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی همایش
برچسب ها:توسعه شهری, روش های سنتی توسعه, راهبرد توسعه شهری, مشارکت شهروندان
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید