ارتقای کیفیت زندگی مردم، نیازمند اولویت بندی برنامه‌ریزی اصولی است/ طرح مدیریت توسعه شهری تکمیل‌کننده طرح‌های دیگر است

  معاون عمرانی استاندار:
ارتقای کیفیت زندگی مردم، نیازمند اولویت بندی برنامه‌ریزی اصولی است/ طرح مدیریت توسعه شهری تکمیل‌کننده طرح‌های دیگر است
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: طرح مدیریت توسعه شهری (CDS) طرحی است که در صورت درست اجرا شدن می‌تواند به نیازمندی‌های شهروندان پاسخ داده و تکمیل‌کننده طرح‌های توسعه شهری دیگر باشد
 

به گزارش روابط عمومی همایش؛ منوچهر حبیبی معاون عمرانی استانداری قزوین در همایش استراتژی توسعه شهری ویژه مجموعه مدیریت شهری استان که در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: روند فزاینده و افزایشی جمعیت شهری ایجاب می‌کند در راستای مدیریت شهری طرحی نو ایجاد شود.

وی در ادامه افزود: علی رغم همه اقدامات، برنامه ریزی‌ها و سیاستگذاری‌هایی که به منظور خدمات رسانی بهتر در روستاها انجام می‌شود اما جذابیت های شهری موجب شده که متاسفانه با رشد جمعیت شهر‌نشینی مواجه باشیم.

این مسئول عنوان کرد: بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور و بیش از ۷۳ درصد جمعیت استان امروزه در شهرها زندگی می‌کنند.

وی در ادامه بیان کرد: در طی چند سال شکل گیری مدیریت شهری، برنامه‌های متعددی شامل طرح‌های جامع، برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت را تجربه کردیم که به نظر می‌رسد پاسخگوی نیازها نبوده و نتوانسته مدیریت شهری را هم از نظر تنگناهای مالی و هم از نظر مباحث مربوط به حوزه مدیریت شهری خارج کند.

حبیبی خاطر نشان کرد: گسترده بودن وظایف مدیریت شهری، تنوع خدمات حوزه مدیریت شهری و جمعیت کثیر مخاطبان می‌طلبد برنامه ریزی جامع، کامل و همه جانبه ای را در این حوزه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه “شهر را باید شهروندان بسازند”، افزود: ارتقای کیفیت زندگی مردم، اولویت مدیریت شهری است که نیاز به برنامه مدون دارد و استراتزی روشنی است که به نظر می‌رسد cds بتواند این مهم را پاسخگو باشد.

معاون امور عمرانی استانداری قزوین گفت:cds رویکرد نسبتا جدیدی در حوزه مدیریت شهری است و دو موضوع افزایش سهم مشارکت شهروندان و سازمانهای فنی و تخصصی برای برنامه شهری و تمرکززدایی از فعالیت‌ها را با حساسیت و جدییت بیشتری مورد هدف قرار داده است.

این مسئول عنوان کرد:cds  می‌تواند نقش بالادستی در برنامه ریزی‌های مختلف داشته باشد و تکمیل کننده طرح‌ها باشد چرا که همه موضوعات را به شکلی همه جانبه در برمی‌گیرد و منجر به توسعه پایدار می‌شود.

حبیبی افزود: با توجه به ویژگی‌های خاصی که استان دارد می توان با برنامه ریزی منسجم، مشارکت شهروندان را افزایش داد و منابع و اقتصاد شهر را تامین نمود به نحوی که زمینه مناسبی جهت زندگی مطلوب برای شهروندان فراهم شود.

وی تاکید کرد: در صورتی که در مدیریت شهری برنامه داشته باشیم می توان در حوزه اقتصادی و در زندگی مردم تحول ایجاد کرده و کیفیت زندگی مردم را ارتقاء بخشید.

معاون عمرانی استانداری قزوین تصریح کرد: راهبرد صحیح مدیریت شهری وجود شورای اسلامی است که منتخب مردم و در ارتباط نزدیک با مردم هستند و از پشتوانه مردمی و حکومتی برخوردارند لذا می توانند در رشد و شکوفایی موثر باشد.

حبیبی با بیان اینکه “شهرهایی نظر کرمانشاه، سنندج و تبریز در راستای برنامه Cds تلاش های زیادی کردند”، افزود: قالب مشکلات شهرها یکسان است به همین دلیل اگر برنامه Cds در شهر قزوین تدوین شود می‌تواند در شهرهای دیگر استان نیز اجرایی شود.

سید مصطفی رسولی منش، استاد دانشگاه نیز در این همایش اظهار کرد: Cds یک فرآیند برنامه ریزی مشارکتی بر مبنای فرصت های شهر و مزیت های رقابتی است که تلاش دارد با ارتقاء ظرفیت بازیگران عرصه شهر، آینده مطلوبی برای شهر رقم زند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد:Cds یک فرآیند جمع آوری و تحلیل اطلاعات به منظور تدوین چشم انداز و تبدیل چشم انداز به اهداف و برنامه عملیاتی است.

وی در ادامه افزود: در مسیر تدوین این طرح باید و نبایدهایی مشخص است که باید مورد توجه قرار گیرند.

رسولی منش یادآور شد: برخی بر این باورند که Cds یک مدل تشریفاتی است و قابلیت پیاده سازی در کشور را ندارد برخی دیگر نیز معتقدند مدل پیچیده‌ای است که نیاز به توان مدیریت بالا داشته، امکان اجرایی شدن را ندارد.

این مسئول تصریح کرد Cds: در یک فرآیند مشارکتی با حضور و اجماع بازیگران محلی و شهری اقدام به تدوین یک چشم انداز روشن نموده و با تعریف اولویت‌های سرمایه گذاری و اجرایی نسبت به پیاده سازی چشم انداز اقدام می‌نماید.

رسولی منش عنوان کرد: اولین Cds ها در دهه ۱۹۹۰ توسط بانک جهانی در کشورهای اندونزی، فیلیپین، تایلند و ویتنام و چین بر اساس ۴ محور اصلی قابلیت زندگی، رقابت پذیری، توانایی و مدیریت مالی شهری و مدیریت و حکمرانی خوب شهری پیاده سازی شد.

وی با اشاره به استراتژی توسعه شهری در ایران بیان کرد: سیستم برنامه ریزی شهری در ایران مدل متمرکز، از بالا به پایین و عمدتا کالبدی است که شفافیت، دسترسی بازیگران و شهروندان به اطلاعات طرح و مشارکت موثر در فرآیند طرح بسیار محدود است.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: در حال حاضر پیاده سازی و اجرای Cds دغدغه اصلی شهرهایی است که اقدام به تدوین آن کرده اند.

رسولی منش تاکید کرد: موفقیت در پیاده سازی این طرح وابسته به فاکتورهایی نظیر مشارکت بازیگران کلیدی، توافق فیمابین بازیگران کلیدی، تعریف سازمان مناسب اجرایی و ایجاد ظرفیت مناسب در شهروندان و مدیران محلی است.

وی در پایان گفت: توافق و اجماع عمومی وقتی حاصل می‌شود که به همه دغدغه ها و علاقمندیها توجه شده و تلاش لازم برای تحقق آن انجام شود.

انتهای پیام/ع

تاریخ: یکشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی همایش
برچسب ها:توسعه شهری. برنامه ریزی مشارکتی, cds, حبیبی, معاون عمرانی استانداری قزوین
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید