معماری یک تفکر است/ معماری اسلامی و ایرانی باید به مطالبه عمومی تبدیل شود

  رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر قزوین:
معماری یک تفکر است/ معماری اسلامی و ایرانی باید به مطالبه عمومی تبدیل شود
رئیس کمیسیون شهر سازی شورا با تأکید بر اینکه معماری یک تفکر است و باید نسبت به احیاء و شکوفایی این ایده در جامعه تلاش کرد، گفت: اگر بسترهای فرهنگی و اجتماعی معماری اسلامی و ایرانی را در جامعه ایجاد کنیم، معماری اسلامی و ایرانی برای مسئولان و مردم به یک باور تبدیل می شود.
 
به گزارش روابط عمومی همایش؛ جلسه اخیر کمیسیون شهرسازی با دستور کار بررسی معماری اسلامی و ایرانی و با حضور حسین غیاثوند ریاست کمیسیون، مریم نخستین نایب رئیس کمیسیون شهرسازی، علی صادقی نیارکی رئیس کمیسیون اداری و مالی شورا، مدیران مرتبط شهرداری، مشاورین پروژه تدوین دفترچه ضوابط معماری اسلامی و ایرانی با عنوان "ارتقاء هویت فرهنگی شهر قزوین از طریق بهبود نما و منظر شهری، بر اساس آموزه های شهر اسلامی و ایرانی" به منظور ارائه گزارش پیشرفت کار و برخی دیگر از کارشناسان حوزه و دانشگاه برگزار شد.

حسین غیاثوند رئیس کمیسیون شهرسازی در ابتدای این جلسه با تأکید بر ضرورت توجه ویژه مجموعه شهرداری، حوزه شهر سازی و معماری شهر قزوین و دیگر دستگاههای مربوطه، سازندگان و مردم به آموزه ها و مبانی اسلامی و ایرانی در شهرسازی گفت: اگر ما متولیان، بسترهای فرهنگی و اجتماعی معماری اسلامی و ایرانی را در جامعه ایجاد کنیم، معماری ایرانی و اسلامی برای مسئولان و مردم به یک باور تبدیل می شود.

وی افزود: هدف ما بودن و یا نبودن معماری و تنها صحبت و شعار دادن نیست و می خواهیم این موضوع به مطالبه عمومی تبدیل شودو مردم از اجرای آن استقبال کنند چرا که با همیاری و اهتمام آنها مسئولان نیز توجه ویژه به این بخش خواهند داشت.

این عضو شورا با یادآوری این نکته که حوزه معماری اسلامی وسیع بوده و هرچه در این بخش پژوهش کنیم باز هم نیازمند تحقیق و بررسی هستیم، اضافه کرد: بنا داریم این بحثها را به نقطه شروع کار برسیم و در پایان سال ضوابط و الگوی تدوین شده را به مجموعه شهرداری و سازمان نظام مهندسی ابلاغ کنیم.

به گفته این مسئول، ضوابط معماری اسلامی و ایرانی در طراحی پلها، ساختمانها، مجموعه های تجاری، خدماتی، پارکها و سایر مکانها نیز قابلیت تعمیم دارد.

وی با تأکید بر اینکه نقش معاونتها، سازمانها و نهادهای مربوطه در تدوین و اجرای ضوابط معماری اسلامی و ایرانی بسیار پررنگ است، گفت: گروههای مختلف مردمی، نهادهای دولتی و به ویژه غیر دولتی، حوزه، دانشگاهها، مراکز علمی و پژوهشی و به ویژه رسانه‌ها می توانند در چرخه ی متحدی که از این پس برای ترویج فرهنگ معماری اصیل اسلامی و ایرانی در شهر قزوین که برای الگو سازی در کل کشور شکل می گیرد، عضو باشند.

غیاثوند با انتقاد از بی توجهی ادارات و نهادها، برخی دانشگاهها، بانکها و برجهای تجاری به استفاده از نمای کامپوزیت و شیشه در نماهای این ساختمانها، بیان کرد: اگر دستگاهها به معماری اسلامی و ایرانی بی توجه باشند، این نهضت نمی تواند در شهر و حتی کشور شکل بگیرد و مردم اهمیت موضوع را درک نخواهند کرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی در ادامه با اشاره به توجه دیگر کشورهای اسلامی به معماری اسلامی و اینکه معماری ایرانی در بین دیگر مسلمانان جهان از جایگاه بالایی برخوردار است، ادامه داد: با الگو پذیری از دیگر کشوهای اسلامی و شکوفایی پتانسیلها و جذابیتهای موجود و توجه به اینکه دبیرخانه دائمی مجمع جهانی شهر اسلامی در قزوین دایر شده می توانیم معماری اسلامی و ایرانی را احیاء نماییم.

وی بر ارائه الگو و نمونه عینی از این نوع معماری در شهر تأکید کردو گفت: ضمن اتمام طراحی ضوابط مربوطه باید خروجی کار در قالب ساختمانی با نمای اسلامی و ایرانی به مخاطبین ارائه شود ضمن اینکه علتهای تمایل برخی به استفاده از نمای غربی و یا کامپوزیت و شیشه باید بررسی شده و در دفترچه ضوابط معماری برای عدم استفاده از آنها پاسخ قانع کننده داده شود.

استفاده از نظرات گروههای مختلف در تدوین ضوابط معماری اسلامی و ایرانی

دکتر خطیبی مشاور طرح و نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه زوایای مختلف گنجانده شده در دفترچه معماری اسلامی و ایرانی را تشریح کردو در ادامه گفت: برای اولین بار است که چنین طرحی در مقیاس کل شهر قزوین انجام می شودو تحریر پیوست فرهنگی و اجتماعی با شناخت گروههای ذینفع مهم خواهد بود، چراکه نظر آنها در طراحی نمای مناسب برای ساختمانها مهم است و ایده های مدیران دستگاهها و کارشناسان، صاحب نظران، اساتید حوزه و دانشگاه و مردم نیز در این چرخه مهم خواهد بود.

وی با بیان اینکه از طرح های دیگر تهیه شده برای شهر استفاده می کنیم و ضمن نگاه کلی به شهر،تأثیر عوامل اقلیمی، جغرافیایی، اجتماعی و فرهنگی را نیز در نظر می گیریم، افزود: اصل کار در این است که آموزه‌های اسلامی را به شکل مصداقی، کالبدی و طراحی درآوریم.

خطیبی ادامه داد: کار میدانی خواهیم داشت و ضمن تقسیم شهر به سه بخش برای تحلیل جداره ها و گونه شناسی نماهای ساختمانی در خیابانها و میادین، به طبقه بندی کاربری ها و تحلیل های مربوطه اقدام کنیم.

وی افزود: بررسی کلی به لحاظ کف، بدنه و اجرای کالبدی فضای شهری داشته باشیم و به دلیل حساسیت کار، بررسی میدانی و تهیه آرشیو را در دستور کار خود داده ایم.

خطیبی در پایان یادآورشد: در مبانی نظری دنبال مدل مفهومی از شهر بودیم، در بخش زیبایی شناسی، سیما و منظر شهری، زوایای انسانی، توجه به طبیعت، بررسی و تحلیل تجارب شهرهای مشابه، چارچوب نظری و استخراج معیارها و شاخص های سنجش نیز اقدامات مهمی صورت گرفته است.

معماری اسلامی یک تفکر است

کمیل یزدی مشاور مذهبی طرح با بیان اینکه در شرایط موجود و ضمن تدوین دفترچه ضوابط معماری اسلامی و ایرانی بیشتر می توان در بخش جهت دهی تلاش کرد، گفت: تفکیک خانه به فضای بیرونی و درونی در خانه های قدیمی تعریف شده بود و در طراحی امروزی با بهره گیری از معماری اسلامی و ایرانی باید به این چهارچوب و الگو مشخص برسیم.

وی ادامه داد: برای تغییر در رفتارها و برخوردها در زندگی امروز شهر نشینی نیز باید کوشید.

یزدی یادآور شد: معماری اسلامی در دین اسلام نما نبوده و بلکه یک تفکر است و در آن باید به رفتارها، عقاید، اعتقادات جامعه نیز اهمیت داد.

در ادامه جلسه فرزانه نظری پور معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین، سعید وزیری نژاد مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی، سعید میزانی مدیر عامل سازمان زیبا سازی و محمد اسماعیل حافظی مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری نظرات و پیشنهادات خود را برای پیشرف کار بیان کردند و اقداماتی را که می توانند در دستگاه مربوطه خود برای تبدیل نمودن معماری اسلامی و ایرانی به مطالبه عمومی انجام شود، بیان کردند.

انتهای پیام/ع

تاریخ: جمعه ۲۸ فروردین ۱۳۹۴
منبع:روابط عمومی همایش
برچسب ها:معماری اسلامی و ایرانی, معماری اسلامی, ضوابط معماری اسلامی و ایرانی, غیاثوند, رئیس کمیسیون شهرسازی
 

ارسال نظر
نام:  
ایمیل:    
نظر:  
برای درج نظرخود لطفا لاگین نمایید